60DAYS

13-06-2010


60DAYS to projekt powstający we współpracy z firmą 60BAG – producentem toreb ekologicznych. 60BAG są produkowane z naturalnej włókniny lnianej, innowacyjnego materiału opracowanego laboratoryjnie w Polsce. Dzieki stu procentowej zawartosci włokien celulozowych, jako jedyne tego typu produkty na rynku, są w pełni ekologiczne i nie potrzebują drogiego procesu recyklingu. Torby 60BAG po spełnieniu swojej funkcji biodegradują się w około 60 dni.

Projekt 60DAYS powstał na Wydziale Form Przemysłowych na katedrze Ergonomii ASP w Krakowie. Jak piszą twórcy 60DAYS „z zaciekawieniem podjęliśmy się tematu wykorzystania materiału z torby 60BAG w innych produktach, widząc w nim duży, nieodkryty jeszcze potencjał”
Czy go wykorzystali? Sam zobacz!

Od niej wszystko się zaczęło…

projekt: Katarzyna Okinczyc, Remigiusz Truchanowicz
foto: Remigiusz Truchanowicz

… później było już tylko lepiej.

SAMOSIEWKA

projekt: Ewa Sendecka
foto: Przemek Szuba

Samosiewka to opakowanie na pojedyncze nasiono z pełnym zestawem niezbędnym do wyhodowania rośliny w domowych warunkach: liofilizowaną (suchą) ziemią z odżywką. Wielkość opakowania zależy od głębokości, na jakiej muszą znaleźć się nasiona. Na opakowaniu zawarta jest prosta informacja o niezbędnej ilości wody i wymaganego nasłonecznienia oraz kod kolorystyczny: zielony nadruk dla nasion roślin jadalnych, czarny dla nasion roślin ozdobnych. Aby wyrosła roślina, SAMOSIEWKĘ wystarczy włożyć do doniczki i podlać. Na skutek działania wilgoci i kontaktu z ziemią opakowanie ulega biodegradacji. SAMOSIEWKA może być rodzajem upominku (np. z nasionem typowej polskiej rośliny).

WKŁADEK

projekt: Dawid Żebrowski
foto: Przemek Szuba

Wkładek to rozwiązanie ułatwiające przesadzanie roślin w domu. Składa się z drenażu i wkładu wypełnionego odpowiednią mieszanką ziemi (np. uniwersalną, do kaktusów, do paproci). Każdy wkład opatrzony jest instrukcją ułatwiającą prawidłowe przesadzanie roślin. Używając Wkładka wykorzystujemy tylko tyle drenażu i ziemi, ile potrzebne jest do przesadzenia jednej rośliny, a cały proces przebiega czysto i sprawnie. Zaprojektowano pięć rozmiarów Wkładka do najczęściej występujących wielkości doniczek.

GRONO

projekt: Kasia Zawadka
foto: Przemek Szuba

Grono to torba do transportu wina mieszcząca trzy lub pięć butelek. Pozwala bezpiecznie przenosić butelki ze sklepu do domu.Ciężar rozmieszczony jest równomiernie, co wynika z symetrii układu kieszeni. Można łatwo wkładać i wyjmować butelki, a wewnętrzne blokady uniemożliwiają przypadkowe wysunięcie się zawartości w trakcie przenoszenia.Grono daje się składować na płasko, dzięki czemu jest łatwe w przechowywaniu.

LENIUSZKI

projekt: Natasza Sałańska
foto: Przemek Szuba

Leniuszki to zabawki-maskotki, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym od trzeciego do szóstego roku życia, zaprojektowane zostały jako doraźna pomoc w trudnych, stresujących dla nich sytuacjach. Ich rolą jest odwrócenie uwagi i uspokojenie dziecka dzięki formie oraz zastosowaniu aromaterapii. Włóknina lniana farbowana jest barwnikami naturalnymi, w zależności od zabawki: zieloną herbatą, kurkumą z rumiankiem lub łuskami cebuli. Leniuszki wypełnione są ziarnami fasoli, soi lub kukurydzy i ścinkami włókniny, resztkami pozostałymi po wykroju. Ścinki nasączone są olejkami eterycznymi o zapachu wanilii, pomarańczy i eukaliptusa. Po czasie, gdy maskotka ulegnie zużyciu, dziecko może włożyć ją do doniczki, zasypać ziemią, podlać, a z ziaren wyrośnie roślina — nowe życie. W ten sposób Leniuszki może zamienić negatywny bodziec zużycia zabawki na pozytywny.

UHA

projekt: Łukasz Natkaniec
foto: Przemek Szuba

Przedmioty często nie nadążają za szybko rosnącymi dziećmi. UHA to taboret pomyślany jako tymczasowy, przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Po swoim krótkim życiu może być wyrzucony bez negatywnych konsekwencji dla środowiska. Krzesełko pełni także funkcję schowka. Jest również zabawką samą w sobie. Forma kojarzy się ze zwierzątkiem, co zachęca do zabawy. UHA jest składane na płasko, co ułatwia transport oraz pozwala, na zaoszczędzenie miejsca w razie potrzeby przechowywania.

Foto zapis powstawania pomysłów na 60DAYS

Więcej ciekawych informacji na blogu twórców 60DAYS: http://60days.blox.pl

(powyższe informacje i materiały również pochodzą ze wspomnianego blogu)

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title