Biżuteria przestrzeni publicznych

09-06-2010

W tytule użyłem jednej z nazw pod jaką kryje się jej twórczość. Możną ją klasyfikować jako street art, chociaż autorka czyli NeSpoon, stworzyła na swoje potrzeby określenie „outdoor art”. To ostatnie jednak zbyt kojarzy mi się z twórczością agencji reklamowych dlatego, dlatego pozostaje przy tym, które stworzyła przyjaciółka autorki, „biżuteria przestrzeni publicznych” i zresztą nazwa ta dokładnie oddaje charakter prac artystki.

Glina zamiast sprayu? Zobacz sam!


Muza Street Artu

„Adoptowałam bezdomną muzę. Ozdobą warszawskiego Ogrodu Saskiego jest grupa 21 barokowych rzeźb – patronek różnych nauk i dziedzin sztuki. Jedna była bez przydziału, więc…”

no images were found

no images were found

no images were found



Brama Brandemburska

no images were found

no images were found

„Gdzieś w środku zimy oglądałam swoje zdjęcia i zauważyłam, że w Lublinie nakleiłam koronkę na Bramie Krakowskiej, w Gdańsku – na Bramie Mariackiej, a w Warszawie – na gotyckim moście na placu Zamkowym. Tyle, że ten most to pozostałości dawnej Bramy Krakowskiej. Kiedy planowaliśmy wyjazd na majówkę do Berlina, zadałam sobie pytanie, na jakiej bramie mogłabym nakleić tam? :-) Teraz jestem autorem jedynego street artowego „wrzutu” na symbolu zjednoczonych Niemiec.

Było sporo stresu. Kleiłam jak zwykle w dzień, a Brama Brandemburska jest naprawdę dobrze pilnowanym miejscem, zwłaszcza 1. maja, kiedy po całym mieście ganiają się lewacy, faszyści i policjanci.

Projekt berliński to jednocześnie inauguracja mojej kolekcji biżuterii, takiej prawdziwej, do noszenia na ciele.”


Warszawska Syrenka

„Planowałam to od roku, ale dopiero zimą znalazłam idealną koronkę w to miejsce. To zdecydowanie najbardziej nielegalna z moich prac.”

no images were found

no images were found



Królikarnia

no images were found

„Stało się coś niezwykłego. Fundacja Sztuki Zewnętrznej zaprosiła mnie do pokazania moich prac w Królikarni! Była to inauguracja ich działalności, jest mi więc podwójnie miło. Tak więc – jakkolwiek to nieprawdopodobnie brzmi – moje prace weszły do stałej ekspozycji Muzeum Narodowego. Bo Królikarnia jest oddziałem Muzeum Narodwego.”


NeSpoon na Pecha Kucha

O Nespoon opowiada fundator i prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej: Marcin Rutkiewicz. Skoro w imieniu artystki przemawia sam prezes to sprawa musi być poważna:) Warto obejrzeć ten 7 minutowy filmik, w którym usłyszycie wiele ciekawych i fajnie opowiedzianych historii…polecam!




Galeria +

Inne ciekawe prace artystki

Dodatkowo NeSpoon stworzyła wersje street artu dla dzieci: http://nespoonkids.blox.pl/html

I jeszcze dwa słowa do NeSpoon: DZIĘKI! i WIĘCEJ!

Materiały pochodzą ze strony NesNpoon: http://nespoon.blox.pl/html

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title