DIZAJN (R)EWOLUCJA

08-11-2013

Dizajn (r)ewolucja
Międzynarodowa konferencja organizowana przez Pracownię Krytyki Dizajnu.

Współczesny dizajn to już nie tylko projektowanie przedmiotów i komponowanie liter na płaszczyźnie, ale przede wszystkim zdobywanie i rozpowszechnianie wiedzy, budowanie systemów komunikacji między ludźmi, moderowanie interakcji społecznych, komentowanie rzeczywistości i rozwiązywanie problemów. Dziś projektowanie coraz częściej traci związek z konkretnym obiektem, skupiając się na procesie, poznaniu i rezultacie. O nowych rolach projektantów i nowych praktykach związanych z dizajnem opowiadać będą między innymi: Deyan Sudjic, dyrektor Design Museum w Londynie, autor książki Język rzeczy (wyd. Karakter), Charlotte Cheetham, autorka bloga Manystuff, Peter Biľak, redaktor naczelny czasopisma Works That Work, Dennis Elbers, założyciel Festiwalu Projektowania Graficznego w Bredzie, Gerry Leonidas, profesor z Uniwersytetu w Reading.

Współczesny dizajner jest coraz częściej jednocześnie redaktorem, kuratorem i dziennikarzem. Prowadzi badania, zdobywa wiedzę i umiejętnie ją przekazuje.

Współczesny dizajner jest coraz częściej jednocześnie redaktorem, kuratorem i dziennikarzem. Prowadzi badania, zdobywa wiedzę i umiejętnie ją przekazuje. Obserwuje najbliższą rzeczywistość i oferuje rozwiązania realnych problemów. Materią, którą operuje jest nie tylko drewno i papier, ale także smak, zapach, czy relacje w ramach społeczności. Jest wrażliwy na nierówności między ludźmi i oferuje rozwiązania skrojone na miarę różnych, często pozostających w mniejszości grup społecznych.

Konferencja „Dizajn (r)ewolucja” będzie poświęcona nowym definicjom dizajnu i nowym obszarom działania projektantów. Harry Keller ze studia Edenspiekermann opowie o odpowiedzialności projektanta interakcji jako mediatora między użytkownikiem a technologią. John O’Reilly, redaktor magazynu Varoom będzie zastanawiał się nad rolą projektanta w świecie, którego przyszłość jest już zaprojektowana przez cool-hunterów i trend-forcasterów. A Matylda Krzykowski opowie o rzeczach, których nie uczą w szkołach dizajnu.

Prelegenci: Stuart Bailey, Peter Biľak, Charlotte Cheetham, Dennis Elbers, Monika Frech, Sandra Kassenaar, Harry Keller, Matylda Krzykowski, Gerry Leonidas, Ramia Mazé, John O’Reilly, Deyan Sudjic, Severin Wucher.

Darmowa rejestracja: designdebate.pl

Dołącz się do wydarzenia: facebook.com/events/376884685778593

Data: 23 i 24 listopada 2013

Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

Organizator: Pracownia Krytyki Dizajnu

Kuratorzy i pomysłodawcy: Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz

Koordynatorzy: Paulina Paga, Rene Wawrzkiewicz

Współpraca: Julia Missala

Współpraca merytoryczna: Agata Nowotny, studio Noviki, Jan Krzysztofiak, Benno Rudolf

Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu i pomocy organizacyjnej następujących instytucji: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, British Council, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wydawnictwo Karakter, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych oraz Mamastudio. Oficjalnym merytorycznym partnerem jest TypoBerlin. Wsparcie merytoryczne i promocyjne zapewnia Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w ramach programu Targów Wiedzy Graficznej.


Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title