Filip Springer, Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

29-05-2013

B艂yskotliwy reporta偶 biograficzny po艣wi臋cony parze polskich architekt贸w-wizjoner贸w, kt贸rym przysz艂o tworzy膰 w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mog艂yby pos艂u偶y膰 za scenariusz niejednego filmu.

Syn Norwega i Rosjanki wojn臋 sp臋dza w Wilnie, gdzie przy艂膮cza si臋 do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architektur臋 i wyje偶d偶a na stypendium do Pary偶a. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, kt贸remu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wraca do kraju, gdzie wraz z 偶on膮, Zofi膮, pracuje jako architekt i tworzy koncepcj臋 Formy Otwartej. Projekty Hansen贸w s膮 艣mia艂e, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwyk艂ych ludzi – kto nie chcia艂by mie膰 mieszkania skrojonego na w艂asn膮 miar臋? Niestety, w szarej rzeczywisto艣ci PRL-u pomys艂y te ulegaj膮 pewnym modyfikacjom, na co architekci nie maj膮 ju偶 wp艂ywu. Rezultat to m.in. owiane z艂膮 s艂aw膮 warszawskie osiedle Przycz贸艂ek Grochowski, miejsce, kt贸rego si臋 nie wybiera, lecz na kt贸re jest si臋 skazanym… Tam w艂a艣nie decyduje si臋 zamieszka膰 autor ksi膮偶ki, Filip Springer. Chce on na w艂asnej sk贸rze poczu膰, jak 偶yje si臋 w miejscu urzeczywistnienia teorii Hansen贸w i zrozumie膰, dlaczego ich nowatorskie pomys艂y nie najlepiej sprawdzi艂y si臋 w rzeczywisto艣ci.

Ksi膮偶ka Filipa Springera to opowie艣膰 o niebanalnych osobowo艣ciach, niezwyk艂ych ludzkich losach, odwa偶nej architekturze, ale tak偶e 鈥 a mo偶e przede wszystkim 鈥 o naszej mentalno艣ci. I o tym, jak bardzo brakuje nam dzi艣 wizji naprawy 艣wiata, kt贸ra 鈥 jak u Hansen贸w 鈥 opiera艂aby si臋 na wierze w cz艂owieka i聽 poczuciu powinno艣ci wobec innych. Rzecz wci膮gaj膮ca, daj膮ca do my艣lenia i po prostu m膮dra.

ISBN 978-83-62376-24-7

Liczba stron: 264 plus 17 ca艂ostronicowych ilustracji

Oprawa: mi臋kka ze skrzyde艂kami i p贸艂obwolut膮

Wymiary: 150 x 205

Cena detaliczna: 49 z艂

Data wydania: 12 maja 2013

Wydawnictwo Karakter

www.karakter.pl

Filip Springer (ur. 1982) 鈥 reporter i fotograf. Regularnie wsp贸艂pracuje z mediami og贸lnopolskimi i lokalnymi. Publikowa艂 mi臋dzy innymi w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju”, „Newsweeku”, „Wysokich Obcasach”. Wyda艂 entuzjastycznie przyj臋te przez krytyk臋 i czytelnik贸w Miedziank臋. Histori臋 znikania (Czarne 2011) oraz 殴le urodzone. Reporta偶e o architekturze PRL-u (Karakter 2012). filipspringer.com, zle-urodzone.pl

Podziel si臋:

    Skomentuj!




    Menu Title