Gerrit Noordzij: Kreska. Teoria pisma

15-09-2014

„Nigdy jeszcze nie spotkałem – i to w jednym krótkim tekście – tak wielu istotnych spostrzeżeń na temat tajników władania piórem i samego procesu pisania. Nikt, kto podejmuje refleksję nad tym zagadnieniem, nie może pominąć książki Noordzija”. – Jost Hochuli, „Typografische Monatsblätter”.

Gerrit Noordzij ogłosił swoją teorię pisma w 1982 roku w niewielkiej broszurze pt. The stroke of the pen. Fundamental aspects of western writing. W 1985 roku opublikował książkę De Streek. Theorie van het schrift [Kreska. Teoria pisma]. Wydanie angielskie pt. The Stroke. Theory of Writing,będące podstawą niniejszego przekładu, opublikowano w 2005 roku.

Kreska zmieniła spojrzenie na pismo i na nowo połączyła światy liter pisanych i liter typograficznych, które od momentu wynalezienia druku zostały od siebie oderwane. Teoria Gerrita Noordzija odnosi się do każdego pisma, niezależnie od narzędzi, za pomocą których powstało. Autor zaczyna od podstaw – światła w literach i pomiędzy nimi – po czym krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób można kształtować pociągnięcia tworzące znak. Zarysowując tło historyczne i kulturowe, analizuje cechy liter i pokazuje, że każda litera ma w sobie coś „pisanego” niezależnie od techniki jej wytworzenia.

Dzięki mocnej podbudowie teoretycznej Kreska ma nieocenioną wartość praktyczną, zdecydowanie wykraczającą poza proste podręcznikowe porady.

Foto: (c) Monoko Studio i d2d.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone.

Książka została wydana przez D2D i na ich stronie można kupić ją za 25 zł>>

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title