Gropius – pe艂nia architektury w Karakterze

10-03-2014

Zbi贸r esej贸w wybitnego architekta, jednego z wsp贸艂tw贸rc贸w modernizmu, za艂o偶yciela Bauhausu, uka偶e si臋 niebawem nak艂adem Wydawnictwa Karakter.

Zbi贸r esej贸w wybitnego architekta, jednego z wsp贸艂tw贸rc贸w modernizmu, za艂o偶yciela Bauhausu, uka偶e si臋 niebawem nak艂adem Wydawnictwa Karakter.


Pasja i wszechstronno艣膰

W przyst臋pnych, eleganckich i pe艂nych pasji tekstach autor skupia si臋 na najwa偶niejszych dla niego zagadnieniach: jaka jest rola architekta we wsp贸艂czesnym 艣wiecie? W jaki spos贸b rozwija膰 si臋 jako projektant? Co powinno by膰 ambicj膮 m艂odych tw贸rc贸w? Czym by艂 Bauhaus? Napisana w rozkwicie ery przemys艂owej ksi膮偶ka jest zaskakuj膮co aktualna w pocz膮tkach ery cyfrowej, zw艂aszcza w naszym kraju. Gropius podkre艣la wag臋 wszechstronnego wykszta艂cenia oraz praktyki, zach臋ca do odej艣cia od sterylnego 艣wiata architektonicznych pracowni, postuluje rozw贸j urbanistyki, kt贸ry m贸g艂by zawstydzi膰 wsp贸艂czesnych architekt贸w oraz decydent贸w.聽Nowoczesno艣膰 Gropiusa jest m膮dra, wra偶liwa, demokratyczna w najszlachetniejszym znaczeniu tego s艂owa: ksi膮偶ka zrywa z technokratyczn膮 wizj膮 modernizmu, pokazuj膮c jego humanistyczne i wra偶liwe oblicze.

M艂odzi architekci – ideali艣ci

Pe艂nia architektury to ksi膮偶ka, z kt贸rej najwi臋kszy po偶ytek b臋d膮 mieli m艂odzi architekci (i humani艣ci w og贸le 鈥 do jej zrozumienia niepotrzebna jest specjalistyczna wiedza): udowadnia, 偶e nawet w skomercjalizowanym 艣wiecie warto pozosta膰 idealist膮; podpowiada, w jaki spos贸b wykorzysta膰 zapa艂 i wiar臋 we wsp贸lne dobro w codziennej pracy. Pozycja obowi膮zkowa dla wszystkich, kt贸rzy w膮tpi膮, 偶e to mo偶liwe.

Walter Gropius

Urodzi艂 si臋 w Berlinie w 1883 roku. Jeden z najwybitniejszych architekt贸w XX wieku. Za艂o偶yciel i wsp贸艂tw贸rca koncepcji programowej Bauhausu. Studiowa艂 architektur臋 w Monachium i Berlinie. Nieliczne z najwcze艣niej przez niego 聽zaprojektowanych 聽budynk贸w nadal istniej膮, m.in. zabudowania gospodarcze w Jankowie oraz willa w Drawsku Pomorskim. Najistotniejszy wp艂yw na jego rozw贸j mia艂a rozpocz臋ta w 1907 roku praktyka w pracowni architektonicznej Petera Behrensa, gdzie pr贸cz niego pracowali m.in Le Corbusier oraz Ludwig Mies van der Rohe. Jeszcze przed I Wojn膮 艢wiatow膮 zaprojektowa艂 (wraz z Adolfem Meyerem) dwa ikoniczne budynki wczesnego okresu modernizmu: fabryk臋 Faguswerk (1913) oraz budynek administracyjny wystawy Werkbundu (1914).

W 1919 zorganizowa艂 w Weimarze uczelni臋 artystyczn膮 nowego typu, Bauhaus, w kt贸rej najwi臋kszy nacisk k艂adziono na wszechstronn膮 i interdyscyplinarn膮 metod臋 kszta艂cenia przysz艂ych projektant贸w. Gropius podkre艣la艂 demokratyczny charakter tej profesji: Bauhaus pod jego przewodnictwem (1919鈥1928) sta艂 si臋 najwa偶niejsz膮 na 艣wiecie uczelni膮, w kt贸rej wypracowy-wano nowoczesne metody projektowania; jego dzia艂alno艣膰 do dzi艣 wywiera wp艂yw na kolejne pokolenia architekt贸w. W 1934 roku Gropius opu艣ci艂 Niemcy, na sta艂e osiad艂 w USA w roku 1937, gdzie a偶 do emerytury w 1952 wyk艂ada艂 na Uniwersytecie Harvarda. Zmar艂 w 1969 roku w Bostonie.

Podziel si臋:

    Skomentuj!




    Menu Title