Kim jest Lessefere?

„Lessefere” jest jednym z członków naszej ekipy Łowców Dizajnu i jest zagorzałym zwolennikiem uwolnienia projektowania. Szczególnie lubi licencje „Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska” :

Licencja Creative Commons

Poznajcie Lessefere, którego imię wywodzi się od francuskiego zwrotulaissez-faire czyli pozwólci działać, czynić! A tymczasem Ty pozwól mi napisać parę słów o nim.

Został poczęty w jednym ze środków transportu publicznego, w których to jego rodzice ŁowcyDizajnu (lowcydizajnu.pl) spędzili lwią część swojego życia. Trasa była krótka więc postać wizualnie jest nieskomplikowana ale powinno Cię to cieszyć! Dlaczego? Czytaj dalej.

Poza jego wyglądem niewiele można o nim powiedzieć, no może to że chce promować sztukę i jak to stwierdził „uwolnić projektowanie”, ale to jak bardzo będzie złożona jego osobowość zależy od Ciebie. To Ty właśnie będziesz musiał tchnąć w niego więcej życia, pokazać mu jaki świat jest piękny, dlatego właśnie jest on nieskomplikowanej budowy, aby nie ograniczać Twojej wyobraźni.

Aha, chłopak jest jeszcze bardzo pomocny i otwarty na współpracę i wszelakie pomysły, o czym przekonasz się za chwilę.

Po co powstał Lessefere?

Głównym zadaniem Lessefere jest promocja twórczości młodych artystów, ale bynajmniej nie jest on jakimś jednorazowym konkursem ale jest oryginalnym długoterminowym projektem zakrojonym na szeroką skalę

Co i jak?

Lessefere czeka na Ciebie w swoim pokoju w domu rodziców lowcydizajnu.pl/lessefere-uwalnia-projektowanie, możesz go wyciągnąć z pokoju w formacie .AI, .PSD, .JPG i zrobić z nim co chcesz, tylko żeby nie płakał.

Ok, stworzyłeś nowe oblicze Lessefere, wykreowałeś jego świat, teraz zapraszamy na jego facebookowy profil (Lessefere) na którym umieszczasz swój projekt kreatywnej aranżacji naszego dzielnego bohatera. Lessefere nie jest bez krytyczny i aby wyróżnić najlepsze prace, będzie je umieszczał w swojej internetowej galerii i promował osobiście. Dodatkowo aby pobudzić Ciebie i innych uczestników do działania i zachęcić do działania jak największą liczbę odbiorców Twojej twórczości, Lessefere będzie organizował liczne konkursy z nagrodami. Np. na grudzień zaplanowany jest konkurs który Lessefere organizuje wraz z EMMA PAK i Gdańsk 2016, dzięki czemu najbardziej kreatywne aranżacje naszego wszędobylskiego Lessefere, będą mogły znaleźć się na kopercie Emmy lub jej kolekcjonerskim plakacie.

Lessefere & FB

Lessefere rozbił obóz na Facebooka z kilku powodów.

Facebook jest najszybszym narzędziem, i nie chodzi tu o aspekty techniczne, ale o szybkość rozprzestrzeniania się wartościowych rzeczy i docierania do nowych odbiorców, sam przekonałem się o tym na własnej skórze.

Dzięki FB unikniemy arbitralności jaką niosą ze sobą różnego rodzaju decyzje jury. Jak już wspomniałem Lessefere najlepsze prace będzie umieszczał w swej galerii i osobiście promował, ale nie oznacza to że jego subiektywizm pogrzebie szanse na sukces innych prac, ponieważ cała społeczność internetowa skupiona wokół naszego projektu będzie mogła promować wszystkie prace które na to zasłużą.

Dodatkowo Lessefere zajmie się budowaniem sieci kontaktów, odciążając w ten sposób uczestników. Poza tym Lessefere chce zachęcić młodych projektantów aby wykorzystali Facebooka (oraz inne „nowe media”) również do promocji swojej twórczości a nie tylko do rozrywki.

Oczywiście Lessefere będzie również obecny na takich portalach jak deviantART, Behance, Digart.

Uwolnić Projektowanie!

Lessefere postawił sobie jeszcze jeden ambitny cel: uwolnić projektowanie. Z tego powodu jest on zagorzałym zwolennikiem jak i użytkownikiem licencji Creative Commons.

„Creative Commons służy twórcom i użytkownikom wszelkiego rodzaju twórczości, a także interesowi publicznemu, wszyscy czerpiemy bowiem korzyści z rozwoju współpracy przy tworzeniu dóbr kultury. Pomagamy osobom, które pragną licencjonować własne prace, osobom które pragną twórczo te prace wykorzystać oraz tym, którzy korzystają z owoców tej współpracy.” (źródło cytatu: http://creativecommons.pl)

Czasami Lessefere spotykał się z opiniami że licencje Creative Commons są próbą obejścia praw autorskich co jest kompletnym nie porozumieniem, biorąc pod uwagę to że prawo autorskie stanowi ich rdzeń. Ich największą zaletą jest prostota, przejrzystość i łatwość użycia. Za ich pośrednictwem może w prosty sposób zakomunikować co wolno a czego nie wolno osobie korzystające z naszej twórczości, w sposób zrozumiały na całym świecie.

Lessefere korzysta z licencji „Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska ”. Oznacza to że osoby poddające Lessefere kreatywnej przeróbce, będą zobowiązane do podania nazwy licencjodawcy czyli „ŁowcyDizajnu: lowcydizajnu.pl”, a drugim warunkiem przestrzegania licencji jest udostępnienie swojej pracy opartej na projekcie Lessefere, na tej samej licencji.

W Polsce również powstaje autorskie rozwiązanie wspierające idee uwolnienia projektowania, tworzone przez Fundacje Twórców Możliwości, więcej informacji na stronie take-me.pl.

Wspomniane hasło „uwolnić projektowanie” nie odnosi się jedynie do promowania powyższej licencji. Chcemy Ciebie wraz z pozostałymi uczestnikami zachęcić do tego abyście zadbali o ewolucje swojej twórczości o czym piszę parę linijek niżej.

Dodatkowym atutem licencji zawierającej zapis o uznaniu autorstwa jest to że, może być dobrym narzędziem marketingu wirusowego. Osoby korzystające z Twojej pracy np. wykorzystując ją w projekcie swojej witryny internetowej, umieszczają obowiązkowo Twoje dane dzięki czemu docierasz do nowych odbiorców.

Ewolucja

Różnego rodzaju projekty, konkursy mają przeważnie określone ramy czasowe od…do… . Kończąc się zabierają ze sobą w zapomnienie wiele konkursowych prac. Dlatego Lessefere jest nastawiony na jak najdłuższą egzystencję oraz multidyscyplinarność i wspomnianą ewolucje, stąd pomysł na animacje, komiksy ale, dodatkowo Lessefere chce aktywizować osoby których kreatywność przejawia się poprzez kompilacje dźwięków lub słowo.

Prace uczestników staną się jeszcze bardziej atrakcyjne, gdy zostaną wzbogacone ścieżkami dźwiękowymi których były inspiracją albo posłużyły jako natchnienie do napisania krótkiego opowiadania.

„Zbierać fotografie to zbierać świat” (Susan Sontag), role fotografii spełniają prace uczestników projektu a ich zbiór tworzy świat Lessefere (i to nie jeden!). Każdy z tych światów może być swoistym storyboardem który przyczyni się do tego że Lessefere stanie się gwiazdą kreskówki, teledysku, a może bohaterem komiksu.

Jedna postać kreowana przez setki, tysiące osób, to kolejny bardzo interesujący aspekt naszego projektu.

Mechanizm

Lessefere promując samego siebie, równocześnie promuje Twoją twórczość. Np. następny artykuł może zostać zilustrowany Twoimi grafikami, w ten sposób możesz dotrzeć do nowych odbiorców wysyłają swoją prace w jedno miejsce zamiast tracić czas na wysyłanie kilkudziesięciu maili do różnych redakcji. Lessefere bierze również na swoje barki budowanie sieci kontaktów oraz społeczności skupionej wokół projektu.

Oczywiście istnieje wiele różnych instytucji promujących młodych artystów, ale Lessefere ma nad nimi przewagę ponieważ jest pozbawiony różnych niepotrzebnych instytucjonalnych procedur, poza tym nie jest zastrzeżonym wzorem tylko jest do dyspozycji wszystkich zainteresowanych osób w ten sposób może się rozprzestrzeniać niezmiernie szybko. Kolejnym atutem Lessefere jest to że nie jest on firmą czy też jej nazwą ale jest jednym z nas. Media będą chętniej angażowały się w nasze poczynania ponieważ będą wspierać Lessefere działającego non-profit a nie firmę nastawioną na zyski.

Jeden żołnierz wojny nie wygra ale liczna dobrze uzbrojona armia z utalentowanym dowódcą ma dużo większe szanse na odniesienie zwycięstwa. Dlatego im większą społeczność skupi wokół siebie Lessefere tym bardziej będzie atrakcyjnym współpracownikiem dla przyszłych partnerów z którymi będzie promował Twoją twórczość.

Lessefere będzie organizował różne konkursy, wystawy, będzie dokładał wszelkich starań aby o projekcie dowiedziało się jak najwięcej osób, ale niezbędne jest wasze uczestnictwo, utalentowanych kreatywnych osób które będą stanowić o sile Lessefere.

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title