Medusa Industry

21-08-2011

Medusa Industry to spółka wyłoniona częściowo z biura architektonicznego Medusa Group oraz fundacji Plantacja Sztuki, powołana w celu realizacji projektów z pogranicza sztuki, dizajnu i multimediów. Trzon spółki stanowią Przemo Łukasik, Wojtek Eksner, Łukasz Zagała.

Dzisiaj, jak na razie, zaprezentuje tylko dwa projekty z zacnego portfolio Medusa Industry.

EINE KLAINE KISTA MOBEL

Jeden z pierwszych naszych pomysłów i jednocześnie lekko manifestujący nasze zainteresowania w obrębie projektowania. Ponowne wykorzystanie skrzynek spożywczych, które w połączeniu z powtarzalnym elementem konstrukcyjnym w postaci stalowego krzyża pozwalają na składanie dowolnych regałów. Minie niestety trochę czasu zanim projekty takie będziemy wykonywać komercyjnie, na zlecenie kogoś, kto w świadomy sposób zamówi rzeczy z demobilu. Na razie pozostaje to w meandrach trendu, mody, przekonań czy życzeń. I tak warto….8)

JAZZ CAFE

Projektując Jazz cafe, chcieliśmy sprostać wymaganiom zarówno inwestora, jak i dyrekcji Teatru Rozrywki, w którym znajduje się kawiarnia. Inwestor oczekiwał zaskakującej idei, dyrektor teatru nalegał na możliwie małą ingerencję w strukturę budynku i architekturę wnętrza. Dlatego projektowanie było działaniem z pogranicza architektury i scenografii. Od dawna w kręgu naszych zainteresowań jest nadawanie materiałom i elementom nowego znaczenia poprzez wykorzystywanie ich do innych celów niż zostały stworzone. W tym przypadku poszukiwaliśmy także czegoś lekkiego i łatwego w montażu, aby zminimalizować koszty potencjalnego powrotu lokalu do stanu pierwotnego. Profile stalowe do mocowania płyt gipsowo-kartonowych okazały się materiałem niezwykle nośnym estetycznie. Projekt zakładał całkowite wyłożenie nimi ścian i sufitów w sposób nieregularny. Refleksy na połyskliwej powłoce profili stworzyły interesujący efekt wizualny. Dla jego spotęgowania wprowadziliśmy oświetlenie LED o zmiennej barwie. Umożliwiło to budowanie różnych scen świetlnych i zmiany nastroju. Surowość profili zestawiono z miękkimi, czarnymi fotelami, skórami oraz stolikami i krzesłami w wykończeniu „piano”, w których odbija się wnętrze. Aby złamać dostojny charakter mebli, zaprojektowaliśmy stoliki będące żartobliwym mariażem dwóch panujących we wnętrzu stylów. Projekt ten jest dla nas ważny, ponieważ to pierwsze zlecenie dla nowo powstałej medusa industry. Od zawsze medusa group interesowała się projektami z pogranicza architektury, grafiki i dizajnu, jednak nie jest łatwo pogodzić tego typu projektowanie w ramach pracowni architektonicznej. Postanowiliśmy założyć osobną firmę zajmującą się takimi realizacjami. Partnerem w przedsięwzięciu i spiritus movens projektu Jazz Cafe jest Wojtek Eksner.

lokalizacja: chorzów, ul. marii konopnickiej (przy teatrze rozrywki) / autorzy: wojciech eksner, przemo łukasik, łukasz zagała /współpraca autorska: michał sokołowski realizacja zbyszek giętka projekt 2010 realizacja 2010

Na koniec udzielcie odpowiedzi na pytania zadane przez Medusa Industry:

współcześnie doświadczamy, że łatwiej i co gorsza taniej jest kupić nową drukarkę niż wymienić w niej toner, że łatwiej i taniej jest kupić nowe buty niż znaleźć szewca gotowego je naprawić, że łatwiej i taniej jest wymienić cały reflektor w samochodzie niż wymienić samą żarówkę ?
czy to oznacza, że przedmioty zaprojektowane do wielorazowego użycia przeistaczają się samoistnie w przypadkowe jednorazówki ? jednorazówki, źle zaprojektowane, drogie w dodatku i niszczące nasze środowisko ?
jak wiele przedmiotów, które nas otaczają jest martwych?  jak wiele z nich obumiera na naszych oczach nie znajdując współcześnie zastosowania, a jak wiele z nich kupujemy aby podłączone do sieci zajmowały miejsce na naszych stołach czy biurkach nie przyjmując już żadnej funkcji poza tą wirtualną ?
czy mówiąc o recyclingu zastanawiamy się jak wiele energii przyjdzie nam zużyć aby przekształcić zużyty lub źle zaprojektowany przedmiot na granulat i jak wiele energii przyjdzie nam jeszcze zużyć aby ten granulat uformować w coś nowego i przydatnego?
czy poza społeczną edukacją możemy zmienić nasze myślenie o przedmiocie, ekologii, oszczędności energii, odpowiedzialności, formie, fakturze, kolorze … po prostu o dizajnie ?


Łowcy Dizajnu zapraszają na polowanie na medusaindustry.pl

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title