Mieczysław Bekker

06-10-2010

Skoro dobry projekt to taki który m.in. tworzy nową jakość, jest twórczym rozwiązaniem problemów, wyznacza nowe kierunki, a przy tym wszystkim zaspokaja potrzeby swoich odbiorców, można taki dobry projekt nazwać po prostu wynalazkiem. W związku z tym mam zamiar regularnie prezentować polskie „wynalazki”. Dzisiaj prezentuje:

Mieczysław Bekker główny konstruktor pojazdu księżycowego.


Mieczysław Bekker urodził w 1905 r. w Strzyżowie, mimo pochodzenia z miejscowości o której istnieniu wie nie wielu z nas, trafił do NASA i został głównym konstruktorem pojazdu księżycowego LRV. Pomimo dwóch Wojen Światowych zdobył wykształcenie inżynieryjne na Politechnice Warszawskiej. Zajmował się czymś na pozór niespecjalnie ciekawym, ale pozwoliło mu to na późniejsze zdobywanie księżyca. Opracował i wykładał podstawy teorii współpracy koła lub gąsiennicy z mało zwięzłym podłożem, która po 30 latach została określona nową dziedziną mechaniki o nazwie terramechanika. Po udziale w kampanii wrześniowej i pracy naukowej we Francji, w 1955 r wyjechał do USA.

pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych i prowadził wykłady na politechnice, wkrótce został profesorem Uniwersytetu w Michigan, następnie przyjął propozycję objęcia stanowiska dyrektora Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara.

Po ogłoszeniu przez NASA w 1961 roku konkursu na pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu w ramach programu Apollo Space Program, zespół instruktorów pod kierownictwem Mieczysława Bekkera rozpoczął prace objęte tym programem. Efektem tych prac było skonstruowanie pojazdu księżycowego LRV, a wykonanego przez koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing. Profesor Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po gruncie księżycowym.

Prof. Bekker pozostawił po sobie liczne prace naukowe, m.in. Theory of Land Locomotion, w której przedstawił nowoczesną teorię ruchu pojazdów terenowych.

Więcej szczegółów>>

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title