Monumental Art – 4 edycja

01-07-2012

Czwarta edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art na gdańskim osiedlu Zaspa rozpoczęła się 1 lipca i zakończy wernisażem 13 lipca o godz. 18.00. Pięć nowych murali stworzą artyści z Polski, Niemiec, Szwecji i Argentyny interpretując hasło „Czy wszystko jest na sprzedaż?”. W ramach Festiwalu, już od czerwca, do końca sierpnia można zwiedzać kolekcję w towarzystwie Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.

Festiwal MonumentalArt - najlepsze murale w Gdańsku (Zaspa)

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu powstanie 5 nowych prac, które stworzą: Klaus Klinger z Niemiec na ul. Bajana 5a, szwedzkie trio Wallride na ul. Pilotów 18a, gdańszczanin Paweł Paulus Mazur na ul. Skarżyńskiego 8f, Argentyńczyk Lucas Lasnier aka Parbo(Kidgaucho) na ul. Dywizjonu 303 13b oraz Clemens Behr z Niemiec na ul. Skarżyńskiego 10g. Artyści zinterpretują hasło „Czy wszystko jest na sprzedaż?”. Kolekcja obecnie składa się z 33 murali, a w lipcu, uwzględniając prace powstałe podczas Festiwalu, liczyć będzie 38 murali.

Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art to międzynarodowy festiwal malarstwa wielkoformatowego odbywający się co roku w okresie letnim na terenie gdańskiego osiedla Zaspa. W trakcie każdej edycji festiwalu na szczytowych ścianach bloków mieszkalnych powstaje kilka nowych obrazów w wybranej tematyce. Kolekcję malarstwa monumentalnego tworzą artyści z Polski i świata.

Celem Festiwalu Monumental Art jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz budowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe.

Poza wymiarem międzynarodowym, Festiwal jest również inicjatywą lokalną mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką. W ten sposób mieszkańcy angażują się w kulturalne życie osiedla, m.in. dzięki projektowi Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, w ramach którego dyplomowani uczestnicy szkoleń oprowadzają i opowiadają zwiedzającym o tworzonych w ich dzielnicy muralach.

Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie tworzą także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. GSM to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i wreszcie uzyskują możliwość artystycznego debiutu: namalowania murali według autorskich projektów. W sierpniu 2012 roku uczniowie GSM wspólnie wykonają dyptyk przy ul. Bajana 9A i Bajana 11C.

Na zwiedzanie Kolekcji Malarstwa Monumentalnego z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami można umówić się w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM
ul. Długi Targ 39/40, czynny:
poniedziałek – piątek, godz. 10.00 – 18.00
sobota – niedziela, godz. 12.00 – 16.00
tel.: 58 301 2016
e-mail: punkt@ikm.gda.pl

Terminy zwiedzania na stronie: http://www.monumentalart.eu/index.php?lang=pl&m=page&pg_id=80

Miejsce spotkania: przy Klubie Plama, ul. Pilotów 11
Zwiedzanie jest bezpłatne.

Strona Festiwalu:
www.monumentalart.eu
Gdańska Szkoła Muralu:
gdanskaszkolamuralu.blogspot.com

Galeria wszystkich murali na Zaspie:

http://www.ikm.gda.pl/title,pid,246,oid,791.html

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partnerzy: Klub Plama Gak, Spółdzielnia Mieszkaniowa Zaspa Młyniec
Patroni medialni:
Arteon, portal Design Attack, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Label Magazine, portal Łowcy Dizajnu, serwismuratorplus.pl, TOK FM, portal trojmiasto.pl

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title