Naczynia stołowe TOTU

30-11-2010


Dzisiaj kolejny z projektów adresowany do niezbyt atrakcyjnej grupy docelowej, ale jakże potrzebny…

Jest ta praca dyplomowa Nataszy Sołajskiej.

Naczynia stołowe TOTU wspomagające osoby ociemniałe w starszym wieku

Zestaw stołowy, składający się z naczyń i tacy, ułatwia spożywanie posiłków osobie ociemniałej w starszym wieku.
Taca wyposażona w magnesy i reliefy ułatwia orientację w ułożeniu naczyń, wspomaga pamięć przestrzenną, wyznacza mały obszar łatwy do orientacji. Magnesy określają stałe miejsca naczyń oraz zabezpieczają przed ich przypadkowym przesunięciem (np. wylaniem płynu).

Naczynia mają przyjazne, płynne formy ściśle związane z funkcją. Wypustki (wydłużona, wygięta część brzegu naczyń) spełniają rolę punktu odniesienia, wyznaczając pozycje potraw na talerzu. Forma wypustki w naczyniach pozwala na pewny chwyt, wygodne przesuwanie i unoszenie. Uniesiona część brzegu talerza ułatwia zgarnianie, obniżona – dostęp do potrawy. Miska z dwoma wypustkami ułatwia dwuręczne, stabilne jej trzymanie i picie płynów (zupy) w sposób charakterystyczny dla osób niewidomych. Naczynia nie stygmatyzują osób niewidomych, są atrakcyjne dla innych użytkowników, co daje możliwość integracji rodziny przy wspólnym posiłku.

„Oswojenie się” z zestawem i swobodne z niego korzystanie nie jest trudne dla osoby niedawno ociemniałej, pozwala jej szybko uzyskać samodzielność podczas spożywania posiłków. Zestaw może być również przydatny kiedy konieczne jest podawanie posiłków do łóżka (np. osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym). Taca i naczynia przeznaczone są dla lewo i praworęcznych osób.

Podziel się:

    Skomentuj!
    Menu Title