Nowy wymiar prac dyplomowych

17-06-2014

Prace dyplomowe już co raz częściej przestają być tylko zaliczeniem i dobrze wyglądającą planszą, stają się funkcjonującym, wdrożonym/wdrażanym projektem. Ale są też prace, którą idą jeszcze o krok dalej. Są to projekty które edukują, a tworzone przez tych którzy są edukowani. Jest to bardzo dobre połączenie, które nie tylko wskazuje jakiej wiedzy brakuje, czego nie daje nam system edukacji, ale co więcej, wypełnia tę lukę.

Pisząc te słowa mam na myśli głównie Elementarz Projektanta. Zaliczeniowy projekt (Paula Kacprzak i Olga Rafalska są dopiero po trzecim roku) identyfikacji wizualnej był tylko dodatkiem do zorganizowanej przez nie dwudniowej konferencji na temat praktycznych i biznesowych aspektów pracy projektanta. Oprócz wysłuchania wykładów Mama Studio, Super Super czy też Daniela Mizielińskiego, było można z nim spotkać i porozmawiać w specjalnie przeznaczonej przestrzeni, a co więcej wszystkie wykłady są regularnie udostępniane na youtube.  Dodatkowe problemy z jakimi musiały zmierzyć się projektantki to ogarnięcie ogromu zainteresowanych i zalew pozytywnymi komentarzami i pytaniami o kolejną edycję!:) Więcej o wydarzeniu>>

Kolejnym dobrym dyplomowym projektem o dużej wartości edukacyjnej jest Oldschool Logo/Polskie Znaki Graficzne. Tym razem wiedza, powiedzmy akademicka, trafia do szerszego grona odbiorców. Projektem jest książka zawierająca informację o 50 najlepszych polskich logo, które pomimo upływu historii wciąż wzbudzają zachwyt. Patryk Hardziej jest nie tylko odpowiedzialny za projekt książki i jej treść, ale również za dotarcie z jej treścią do odbiorców. Wprawdzie książka „robi się” ale dzięki aktywnemu prowadzeniu fanpejdża i Tumblra Patryk zdążył skupić wokół siebie społeczność, która jeszcze przed data publikacji wyczerpała nakład. To jest kolejny przykład na to że internet i media społecznościowe wcale nie zabijają wartościowej treści i książek, tylko trzeba tę treść odpowiednio podać i chcieć z nią dotrzeć do odbiorcy a nie czekać na niego biernie.

Hardziej - polskie znaki graficzne - oldschool logo

Są to dobre przykłady na to jak internet zmienił i otworzył podejście do edukacji, a to z kolei ułatwia projektantom przyjęcie aktywnej roli osób, które nie tylko kreują ale również edukują.

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title