POLSCY PROJEKTANCI NA S脙O PAULO DESIGN WEEKEND

01-08-2013

Wystawa The Spirit of Poland prezentuj膮ca polskie projekty w Brazylii w ramach tamtejszego Design Weeku. S茫o Paulo Design Weekend, rozpoczyna si臋 ju偶 15 sierpnia i potrwa do 18 sierpnia. Wystawa stanowi kontynuacj臋 inicjatywy The Spirit of Poland zapocz膮tkowanej oddolnie przez polskich projektant贸w. Jej celem jest pokazanie warto艣ci i potencja艂u dynamicznie rozwijaj膮cych si臋 polskich marek projektowych na arenie mi臋dzynarodowej.

The Spirit of Poland to wsp贸lna inicjatywa projektant贸w i za艂o偶ycieli polskich marek, kt贸rej g艂贸wnym celem jest ukazanie potencja艂u polskich projekt贸w na forum mi臋dzynarodowym. Cykl The Spirit of Poland to wystawy i wydarzenia towarzysz膮ce, podczas kt贸rych spotyka si臋 m艂ode pokolenie tw贸rc贸w i gdzie design staje si臋 elementem promocji polskiej kreatywno艣ci. Tegoroczna wystawa prezentowana b臋dzie podczas najwi臋kszego z brazylijskich festiwali designu, DW! S茫o Paulo Design Weekend. Wydarzenie obejmuje szereg imprez towarzysz膮cych, organizowanych m.in. w muzeach, sklepach, galeriach, metrze, jak r贸wnie偶 w przestrzeniach wystawienniczych ca艂ego miasta.

Kluczem doboru obiekt贸w do tegorocznej edycji The Spirit of Poland jest poj臋cie: duch/dusza materia艂u. Wystawa porusza zagadnienie relacji mi臋dzy projektantem a tworzywem poprzez prezentacj臋 obiekt贸w, kt贸rych powstanie determinowa艂 materia艂. W艣r贸d nich znajduj膮 si臋 produkty powstaj膮ce przy wsp贸艂pracy z rzemie艣lnikami, czerpi膮ce z ich wiedzy i do艣wiadczenia, takie jak bi偶uteria wykonana z w臋gla. Prezentowane s膮 r贸wnie偶 obiekty, kt贸rych powstanie jest mo偶liwe dzi臋ki 艣wiadomemu wykorzystaniu przez projektanta mo偶liwo艣ci maszyn sterowanych komputerowo, takich jak plotery laserowe czy frezarki. Przyk艂adem takich rozwi膮za艅 s膮 w du偶ej cz臋艣ci produkty wykonywane z arkusza materia艂u np. blachy czy tworzywa sztucznego. Wszystkie prezentowane obiekty powsta艂y w wyniku fascynacji czy zaciekawienia projektanta danym tworzywem.

Pierwszym z serii wsp贸lnych przedsi臋wzi臋膰, zorganizowanym dzi臋ki wsp贸艂pracy projektant贸w z Ambasad膮 RP w Japonii, by艂 udzia艂 The Spirit of Poland w Tokyo Designers Week 2010. Wystawa mia艂a kontynuacj臋 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w 2011 roku. W tym samym roku, dzi臋ki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, uda艂o si臋 zorganizowa膰 kolejne ods艂ony wystawy na 100% Design w Londynie oraz w trakcie Tokyo Designers Week 2011. Wystawa w S茫o Paulo b臋dzie wi臋c ju偶 pi膮t膮 z cyklu. Wystawa jest organizowana w ramach programu promocji polskiego designu realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

WYSTAWCY

bro.Kat

www.pracowniabrokat.pl

Nazwa pracowni to transformacja pierwszych sylab imion za艂o偶ycielek firmy (Bogna, Roma) oraz nazwy miasta, w kt贸rym 偶yj膮 i pracuj膮 鈥 Katowic. Ich po艂膮czenie tworzy s艂owo bro.Kat, kojarz膮ce si臋 z czym艣 mieni膮cym, ozdobnym. Dla autorek brokat to bezpo艣rednie nawi膮zanie do 鈥瀋zarnego z艂ota鈥, jak na 艢l膮sku nazywa si臋 w臋giel. Niegdy艣 na nim budowano bogactwo regionu, dzi艣, gdy jego rola jako paliwa kopalnego spada, odkrywany jest na nowo w ich dzia艂alno艣ci projektowej, jako innowacyjny materia艂 budowlany, wn臋trzarski i designerski. bro.Kat zajmuje si臋 projektowaniem wn臋trz mieszkalnych i u偶yteczno艣ci publicznej, jak r贸wnie偶 projektuje domy jednorodzinne i budynki publiczne. Projektantki tworz膮 tak偶e przedmioty, kt贸re skutecznie wprowadzaj膮 na rynek.

Kafti

www.kafti.com

Kafti Design to firma za艂o偶ona 2007 roku przez siostry: Monik臋 Brauntsch i Soni臋 S艂abo艅.

Zajmuj膮 si臋 projektowaniem o艣wietlenia i akcesori贸w wystroju wn臋trz. Obiekty Kafti to oryginalny koncept, prosta forma, wyszukany detal. G艂贸wnym za艂o偶eniem firmy jest dzia艂anie w spos贸b odpowiedzialny wobec otoczenia oraz聽 艣rodowiska naturalnego. Produkcja, oparta na materia艂ach przetwarzalnych, odbywa si臋 przy zastosowaniu przyjaznych dla 艣rodowiska metod. Kwestie 艣rodowiskowe uwzgl臋dniane s膮 we wszystkich aspektach ich dzia艂a艅. Kafti pochodzi ze 艢l膮ska, przemys艂owej cz臋艣ci Polski 鈥 inspiracji do projekt贸w poszukuje w industrialnym krajobrazie i scenerii 艢l膮ska.

Malafor

www.malafor.com

Malafor tworz膮 Agata Kulik-Pomorska i Pawe艂 Pomorski. Wszystko zacz臋艂o si臋 w 2004 roku. W rok po uko艅czeniu studi贸w na Akademii Sztuk Pi臋knych za艂o偶yli studio Malafor, mark臋, kt贸ra od tego czasu stale ewoluuje. 呕yj膮 i tworz膮 na wybrze偶u 鈥 blisko natury i z dala od miasta. Odkrywaj膮 charakterystyczne cechy regionu, i odtwarzaj膮 je w swoich pracach. Bazuj膮 na prostym schemacie: projektuj膮 pomys艂y, produkuj膮 je w lokalnych zak艂adach rzemie艣lniczych i wysy艂aj膮 na ca艂y 艣wiat. W najnowszych projektach bazuj膮 na materia艂ach 偶eglarskich, typowych dla regionu Morza Ba艂tyckiego. Korzystaj膮 z nowoczesnych technologii przemys艂u jachtowego, materia艂贸w takich jak Dacron czy bardziej zaawansowanych w艂贸kien w臋glowych. 聽W zwi膮zku z rozwojem technologii, wypieraj膮cej prac臋 rzemie艣lnicz膮, staraj膮 si臋 te偶 si臋ga膰 po zanikaj膮ce ju偶 metody, takie jak techniki szycia 偶agli. Ich produkty zyska艂y s艂aw臋 mi臋dzynarodow膮, otrzymuj膮c 聽nagrody Red Dot (Blow Sofa) oraz 聽IF Design Award (Activ Basket) w roku 2012.

Marek Cecu艂a, Modus Design

www.modusdesign.com

Modus Design dzia艂a od 1976 roku, pocz膮tkowo jako studio ceramiczne za艂o偶one przez Marka Cecu艂臋 w nowojorskim SoHo. Znakiem rozpoznawczym studia s膮 tworzone od lat alternatywne propozycje w dziedzinie ceramiki u偶ytkowej i dekoracyjnej. Ceramika kreowana przez Modus Design zach臋ca do tworzenia codziennych ceremonii, rozwijaj膮c nowe mo偶liwo艣ci aran偶acji 鈥減ejza偶u鈥 sto艂u. Obecnie Modus Design ma siedzib臋 w Kielcach, sk膮d realizuje projekty o lokalnym, og贸lnopolskim i 艣wiatowym zasi臋gu. Od stycznia 2013 r., wsp贸lnie z Polskimi Fabrykami Porcelany 鈥災唌iel贸w鈥 i 鈥濩hodzie偶鈥 S.A., tworzy 膯miel贸w Design Studio, pracowni臋 wzornicz膮 pod kierownictwem artystycznym Marka Cecu艂y. Filozofi膮 studia jest powr贸t do ruchu 鈥瀉rty艣ci w przemy艣le鈥 鈥 wsp贸艂pracy projektant贸w z fabrykami przy tworzeniu nowych produkt贸w. 膯DS to r贸wnie偶 miejsce wprowadzania nowoczesnych technologii i eksperymentalnych technik do produkcji porcelany u偶ytkowej i dekoracyjnej.

Puff-Buff

www.puff-buff.com

Puff-Buff to alternatywne lampy skierowane do tw贸rczego odbiorcy. Pi臋kno, ale z nutk膮 przekory, kt贸ra nadaje 偶yciu smak. PUFF-BUFF wierzy, 偶e lampa to znacznie wi臋cej ni偶 tylko 藕r贸d艂o 艣wiat艂a. Mo偶e podkre艣li膰 osobowo艣膰, wyrazi膰 indywidualny gust i wnie艣膰 odrobin臋 poezji. Wype艂nione powietrzem lampy inspirowane s膮 kreatywnymi eksperymentami w sztuce i designie lat 50. i 60. XX wieku. Produkowane s膮 przy po艂膮czeniu nowoczesnej technologii z r臋cznym wyko艅czeniem. PUFF-BUFF wykorzystuje powietrze, najbardziej ekologiczny i niewinny materia艂 jaki mo偶na sobie wyobrazi膰. Pochwycone w cienk膮 membran臋 ma ono niezwyk艂膮 wytrzyma艂o艣膰. Elastyczne struktury naszych lamp w po艂膮czeniu z energooszcz臋dnymi 藕r贸d艂ami 艣wiat艂a s膮 znacz膮c膮 alternatyw膮 dla konwencjonalnych materia艂贸w. Kastomizacja jest wa偶n膮 cz臋艣ci膮 dzia艂alno艣ci PUFF-BUFF, opr贸cz produkt贸w katalogowych robimy lampy i 偶yrandole na zam贸wienie, r贸wnie偶 wielkogabarytowe struktury 艣wiec膮ce, zawsze lekkie i energooszcz臋dne.

Shinoi

www.shinoi.eu

Shinoi to kolekcja lamp, kt贸rych zadaniem jest nadanie wn臋trzu wyra藕nego charakteru. Lampy Shinoi przeznaczone s膮 do r贸偶nego typu wn臋trz, ka偶dy model pe艂ni inn膮 funkcj臋, a wszystkie do siebie pasuj膮. Istnieje mo偶liwo艣膰 wykonania wariantu kolorystycznego spoza kolekcji wed艂ug indywidualnego zam贸wienia. Lampy Shinoi zgaszone maj膮 bia艂y kolor, natomiast po zapaleniu staj膮 si臋 kolorowe. Dzi臋ki temu idealnie wpisuj膮 si臋 we wn臋trza zmieniaj膮ce charakter w ci膮gu doby. Spe艂ni膮 wymagania os贸b wyposa偶aj膮cych mieszkania, a tak偶e biura, przestrzenie nieformalnych spotka艅 biznesowych, czy wn臋trza kawiarni, bar贸w czy restauracji. Kolekcj臋 tworz膮 trzy modele:聽 Shinoi Diamond – klasyczna lampa wisz膮ca, Shinoi Star 鈥 odwa偶ny wisz膮cy lampion nadaj膮cy pomieszczeniom unikalny charakter, Shinoi Little Star – odwa偶na, a zarazem delikatna stoj膮ca lampka.

Oskar Zi臋ta

www.zieta.pl

Zieta Prozessdesign jest multidyscyplinarnym zespo艂em sk艂adaj膮cym si臋 z architekt贸w, projektant贸w, in偶ynier贸w i technolog贸w. Ich sta艂ymi wsp贸艂pracownikami s膮 psychologowie, biolodzy, naukowcy i wielu specjalist贸w z innych dziedzin w celu tworzenia innowacyjnych rozwi膮za艅. Takimi rozwi膮zaniami s膮 technologie stabilizacji blachy r贸偶nych metali, FiDU oraz 3+. Jako projektanci procesu d膮偶膮 do projektowania nie tylko wspania艂ych form. G艂贸wnym celem jest tworzenie rozwi膮za艅, kt贸re generuj膮 nieko艅cz膮ce si臋 mo偶liwo艣ci rozwoju i zastosowania. S膮 to procesy produkcyjne, kt贸re inspiruj膮 i prowadz膮 do osi膮gania niespotykanych rezultat贸w. W ten spos贸b Zieta Prozessdesign d膮偶y do maksymalnej synergii designu i technologii.

Podziel si臋:

    Skomentuj!




    Menu Title