polyester-design.com

08-05-2012

W kwietniu 2012, program polyester-design.com obchodził swoje trzecie urodziny.
W ciągu trzech lat powstało siedem projektów medycznych, które poprawiły komfort i bezpieczeństwo człowieka w bardzo trudnym dla niego okresie.
Wszytkie projekty zostały zrealizowane przez młode pokolenie polskich dizajnerów. Wspólną cechą tych prac jest ergonomia i bezpieczeństwo pracy lekarza oraz troska o komfort życia pacjenta. Polskie produkty medyczne mają dwa, zdobyte rok po roku, tytuły RedDot Design Award Winner w kategorii Life Science & Medicine. To jest potwierdzenie wysokich kompetencji i potencjału polskich projektantów.

„Chciałbym by kolejne realizacje były równie znaczące jak te dotychczasowe, a nowe pokolenie absolwentów uczelni pamiętało że polski dizajn to nie tylko ładne kształty i piękne przedmioty codziennego użytku. Design medyczny to „creme de la creme” projektowania produktowego. Każdy z nas był, jest, lub będzie przebywał w środowisku szpitalnym.
Projektujemy to środowisko dla siebie i dla naszych bliskich.” – Ździsław Sobierajski, założyciel firmy Sobierajski Perfekt która w całości sponsoruje projekt polyester-design.com.

Polyester-design.com zaprasza młodych projektantów. W ramach Programu Stażowego umożliwiamy realizację każdego projektu, który wyznacza nowe obszary zastosowań poliestrów.
Aplikacje o staż w projekcie polyester-design.com, mogą składać studenci sztuki, wzornictwa, architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, oraz wszystkich innych kierunków związanych z projektowaniem form przestrzennych. Stażystą może zostać każdy absolwent i student.

Stażyści pracują w zespole nagrodzonym Red Dot Diesign Award winner 2011 oraz Red Dot Diesign Award winner 2012.

Studenci, którzy chcą wykonać swoją pracę dyplomową w oparciu o technologie poliestrowe proszeni są o kontakt:
info@polyester-design.com

Kilka projektów które powstały w ramach polyester-design.com

Projekt: RODZISKO – wspomaganie porodu naturalnego

Autor: Franciszka Kornecka, absolwentka. Wydział Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Franciszka J. Kornecka zaproponowała nowatorską koncepcję przedmiotu służącego do wspierania naturalnego porodu. Rodzisko jest przeznaczone dla kobiet, które chcą aktywnie rodzić. Główną innowacją projektu jest możliwość samodzielnego wyboru pozycji przez rodzącą. Jednocześnie, w zamyśle projektantki, projekt jest kolejnym głosem w ogólnospołecznej dyskusji na temat poczucia godności pacjentek oddziałów położniczych i fundamentalnych potrzeb emocjonalnych człowieka. Realizacja prototypu była zwieńczeniem kilkuletniej pracy Franciszki Korneckiej. Projekt Rodziska był konsultowany z doświadczonymi położnymi i lekarzami.

Projekt został wykonany w ramach Programu Stażowego Polyester-design.com

Kontakt: franciszka-kornecka@wp.pl

Projekt: Ambulatoryjna pompa infuzyjna do ciągłego podawania leków przeciwbólowych

Autor: Przemysław Szuba, absolwent Wydziału Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Przemysław Szuba jest autorem projektu ambulatoryjnej pompy infuzyjnej, opracowanej podczas współpracy z firmą MEDIMA, gdzie uczestniczył w procesie projektowania i produkcji klinicznych pomp infuzyjnych. Jego praca jest przykładem humanitarnego podejścia do terapii bólu. Przyjęte rozwiązania mają również na celu podniesienie komfortu życia ludzi w zaawansowanym stadium choroby.

W swojej pracy pisze: „Z optymizmem i nadzieją zaobserwować można, jak coraz więcej osób decyduje się na włączenie w ruch hospicyjny. Coraz większa liczba inicjatyw, kampanii i organizacji opiekujących się nieuleczalnie chorymi zbliża nas i oswaja z tym niełatwym tematem.
Dopóki liczba zachorowań nie tylko na nowotwory złośliwe ale i inne bolesne choroby będzie rosnąć, dopóty rosnąć będzie zapotrzebowanie na każdy możliwy rodzaj pomocy i rozwiązań ułatwiających lub po prostu umożliwiających normalne życie. Pośród tych sposobów znajdują się właśnie m.in. przenośne pompy infuzyjne dawkujące leki uśmierzające ból”.

Projekt został wykonany w ramach Programu Stażowego Polyester-design.com, we współpracy z firmami: PERFEKT Sobierajski oraz MEDIMA.

Kontakt: panszuba@gmail.comhttp://przemekszuba.pl

Projekt: Aparat elektrochirurgicznyEMED ES 3000

Autor: Piotr Hojda, absolwent Wydziału Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Piotr Hojda jest autorem projektu diatermii ES 3000 – aparatu elektrochirurgicznego, opracowanego na bazie współpracy z firmą EMED, gdzie miał możliwość śledzić proces projektowania i produkcji aparatów. Jego praca jest propozycją nowoczesnej estetyki urządzeń medycznych, i jednocześnie odpowiedzią na problemy związane z ergonomią użytkowania sprzętu medycznego podczas zabiegów na sali operacyjnej. Przyjęte rozwiązania mają również na celu podniesienie bezpieczeństwa użytkowania sprzętu elektrochirurgicznego.

Autorzy składają serdeczne podziękowania przedstawicielowi regionalnemu firmy EMED, pani Katarzynie Bruziewicz, za wsparcie i nieocenioną pomoc w realizacji tego programu.

Projekt został wykonany w ramach Programu Stażowego Polyester-design.com, we współpracy z firmami: PERFEKT Sobierajski oraz EMED.

Kontakt: panhojda@o2.plwww.piotrhojda.com

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi projektami, w tym ze zdobywcami RedDot Design Award: http://www.polyester-design.com/projekty.html

Łowcy Dizajnu są pod wrażeniem działalności firmy PERFEKT Sobierajski i życzą kolejnych sukcesów!

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title