Prawy Czwartek #6

13-03-2014

Tworzę kolaże z fotografii, które znajduję w Internecie. Czy rzeczywiście takie użycie zdjęć jest kradzieżą i mogę zostać za to ukarany?

Zależy jakie zdjęcia i jakie użycie. Jeżeli zdjęcia są tzw. reprodukcyjne, ich twórczość i indywidualność jest na tyle znikoma, iż nie można uznać ich za utwór (a tym samym przedmiot ochrony prawnoautorskiej), to iż użycie nie będzie stanowiło „kradzieży“ w rozumieniu prawa autorskiego. Z kolei forma użycia (czyli gatunek twórczości jakim jest kolaż) wskazuje na możliwość dozwolonego użytku. W tym wypadku decydująca będzie wzajemna relacja samoistnego utworu twórcy kolażu i przytaczanych cytatów, jakimi będą zdjęcia z Internetu. Należy pamiętać, iż „cytowany“ urywek zdjęcia lub nawet całe zdjęcie (ale ustawa zastrzega, że wówczas taki utwór fotograficzny powienien być „drobny“) musi pozostawać w takiej proporcji do wkładu własnej twórczości, aby nie było wątpliwości co do tego, że powstało własne, samoistne dzieło.

Jeżeli przesłanka dozwolonego użytku nie zostanie spełniona, w określonych okolicznościach takie użycie zdjęcia będzie można uznać za jego przeróbkę (w ustawie określana jako opracowania utworu pierwotnego). Takie opracowanie można stworzyć „do szuflady“, ale korzystanie i rozporządzanie nim wymaga już zezwolenia twórcy wykorzystanego dzieła.

Prawy Czwartek to rubryka z poradami prawnymi udzielanymi przez kancelarię lawmore. Jeżeli masz pytania to pisz śmiało na adres: aleksandra.maciejewicz@lawmore.pl.
lawmore to usługi i doradztwo prawne dla twórców, artystów i młodych przedsiębiorców. Specjalizują się w prawie własności intelektualnej (szczególnie prawie autorskim) i e-commerce. Działają po to, by twórcy, oprócz świadomości jakie prawa im przysługują, byli twórcami niezależnymi od rynkowych niepewności.

lawmore to usługi i doradztwo prawne dla twórców, artystów i młodych przedsiębiorców.

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title