Prawy Czwartek #7

20-03-2014

Widziałam pewien projekt – artystka wykorzystała różne obrazy, jak np. Mona Lisa, tylko twarz kobiety zastąpiła swoją. Z innymi obrazami zrobiła podobnie. Czy to legalne?

Jeżeli pozostałe wykorzystane obrazy, tak jak Mona Lisa, są w domenie publicznej – to tak. Domenę publiczną można określić jako zbiorczą nazwę dla utworów, które nigdy nie były objęte autorskim prawem majątkowym, albo w stosunku do których, z różnych powodów, takich praw już się nie stosuje np. w prawie polskim generalnie autorskie prawa majątkowe gasną z upływem siedemdziesięciu lat od śmierci twórcy. Z tych względów utwory znajdujące się w domenie publicznej niekorzystają z ochrony autorskich praw majątkowych i można je swobodnie rozpowszechniać czy adaptować. Jednakże już przeróbki utworów oryginalnych będących w domenie publicznej, pozostając przy przykładzie – Mona Lisa z wąsami Duchampa, będą podlegać standardowej prawnoautorskiej ochronie (majątkowe prawa autorskie do „L.H.O.O.Q.” wygasną w 2039 r.). Jednakże, jeżeli utwór należący do domeny publicznej jest rozpowszechniany na terenie RP w celach zarobkowych np. przez wydawcę, wówczas od 5 % do 8 % wpływów brutto ze sprzedaży egzemplarzy tego utworu, przekazywane jest na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.

Prawy Czwartek to rubryka z poradami prawnymi udzielanymi przez kancelarię lawmore. Jeżeli masz pytania to pisz śmiało na adres: aleksandra.maciejewicz@lawmore.pl.
lawmore to usługi i doradztwo prawne dla twórców, artystów i młodych przedsiębiorców. Specjalizują się w prawie własności intelektualnej (szczególnie prawie autorskim) i e-commerce. Działają po to, by twórcy, oprócz świadomości jakie prawa im przysługują, byli twórcami niezależnymi od rynkowych niepewności.

lawmore to usługi i doradztwo prawne dla twórców, artystów i młodych przedsiębiorców.

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title