Wywiad z organizatorkami Elementarza Projektanta

19-03-2014

Bardzo podoba nam się idea Elementarza Projektanta w szczególności dlatego że jest organizowany przez młodych projektantów dla młodych projektantów zaczynających działać na rynku projektowym. Dlatego poniżej zamieszczamy wywiad z organizatorkami: Pauliną Kacprzak i Olgą Rafalską.

w Poznaniu odbędzie się Elementarz Projektanta - konferencja poświęcona przedsiębiorczości projektantów graficznych.


14 i 15 kwietnia w Poznaniu odbędzie się Elementarz Projektanta - konferencja poświęcona przedsiębiorczości projektantów graficznych.

ŁOWCY: Kim jesteście?
PAULINA I OLGA: Jesteśmy studentkami projektowania graficznego na wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Aktualnie robimy dyplom licencjacki w pracowni Projektowania Identyfikacji Wizualnej u dr Wojciecha Janickiego. Projekt identyfikacji konferencji jest jednocześnie naszą wspólną pracą licencjacką.

- Co było impulsem do organizacji Elementarza projektanta? Własne doświadczenia? Luka w edukacji projektowej, szczególnie mam na myśli blok tematyczny Rynek
Pierwsze doświadczenia z wchodzeniem na rynek projektowania graficznego i odbycie stażów wakacyjnych pokazały nam jak mała jest nasza wiedza na tematy związane z przedsiębiorczością. Pojawiło się mnóstwo pytań i wątpliwości, chęć zapytania kogoś bardziej doświadczonego o radę.

W pewnym momencie zaczęłyśmy się zastanawiać w którym miejscu chcemy być – czy pracować jako freelancer, czy mieć pracę w agencji reklamowej lub studiu projektowym, a może posiadać własną firmę i zarządzać pracownikami? Bardzo ciężko jest myśleć o takich rzeczach, kiedy nie ma się pojęcia jak to wygląda w praktyce. Dlatego pojawił się pomysł, żeby zaprosić znanych i cenionych przez nas projektantów, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach. Czego oni się obawiali, z jakimi wyzwaniami musieli sobie poradzić na początku i jak wygląda ich praca teraz?

Jak oceniacie zakres naszej rodzimej edukacji projektowej w pozostałych blokach tematycznych Formy Działania, Prawo, Druk
Edukacja w tych zakresach istnieje, jednak naszym zdaniem jest niewystarczająca. Na naszym Uniwersytecie są świetne wykłady z prawa autorskiego – bardzo ciekawe i poruszające ważne tematy – jednak są one skierowane generalnie do artystów, a nie do konkretnych grup takich jak projektanci czy architekci. Rynek projektowy jest specyficzny, my zwykle zrzekamy się praw, artyści natomiast je zachowują i starają się je chronić. Jest wiele dziedzin stricte projektowych w prawie autorskim, które warto omówić – takie jak na przykład zakres licencji fontów, czy sprzedaż praw zależnych związanych z wydawaniem książek za granicą.

Jeśli chodzi o formy działania, to ten temat jest zdecydowanie zaniedbany. Studenci nie wiedzą jakie możliwości dają poszczególne stanowiska w biurach projektowych, agencjach reklamowych, czy jak można prowadzić własną działalność i z jakimi trudnościami to się wiąże.

Kwestia druku również jest często odkładana na dalszy plan. Studenci skupiają się na projekcie, który często nie uwzględnia możliwości jakie daje druk. Chcemy to trochę zmienić. Wiemy, że to wymaga więcej czasu ale może uda nam się zwrócić uwagę i studentów i prowadzących na ten temat.

Na naszej Uczelni pojawiają się spotkania z projektantami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami. Organizowane są też od czasu do czasu wyjścia do drukarni. Mimo wszystko nadal nie znamy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Poprzez konferencję chcemy uzupełnić swoją wiedzę i zaspokoić ciekawość.

Nasz wydział regularnie wprowadza zmiany w programie, które mają odpowiadać potrzebom studentów. Jednak takie zmiany wymagają czasu i na efekty trzeba poczekać. Jesteśmy bardzo wdzięczne naszemu Dziekanowi prof. Kochnowiczowi, który od początku nas bardzo wspiera w organizacji konferencji. Jest bardzo otwarty na wszelkie inicjatywy na naszym wydziale i liczy się ze zdaniem studentów.

Jaki chcecie osiągnąć cel poprzez tą konferencją? Dla kogo ją organizujecie?
Poprzez Elementarz Projektanta chcemy dotrzeć do studentów i początkujących projektantów, którzy zastanawiają się jak pokierować swoją karierą. Projektowanie jest niesamowicie szerokim pojęciem i można robić mnóstwo rzeczy, choćby w zakresie samego projektowania graficznego. Tutaj Uczelnia naszym zdaniem świetnie wypełnia swoje zadanie – jest wiele pracowni o zupełnie odmiennych specjalizacjach, gdzie można sprawdzić, w czym czujemy się najlepiej – w typografii, projektowaniu identyfikacji wizualnych, projektowaniu wydawnictw, opakowań, ilustracji czy może stron internetowych. Natomiast jeśli już wiemy, w którym kierunku projektowym chcemy podążać, stajemy przed wyborem – jaką formę działania wybrać, jak zacząć? Jak rozmawiać z klientami? Jak negocjować? Szukać pracy czy połączyć siły z przyjaciółmi i otworzyć własną firmę? Tego nie jesteśmy w stanie sprawdzić przed skończeniem studiów – edukacja w tym zakresie zaczyna się wraz z rozpoczęciem pracy zawodowej. Poprzez konferencję chcemy nieco ułatwić postawienie pierwszych kroków sobie i naszym kolegom.

Czym się kierowałyście przy doborze prelegentów? Jaki był odzew z ich strony?
Zaprosiłyśmy tych projektantów których osobiście najbardziej cenimy i podziwiamy. Mamy pewne wyobrażenie tego jak wygląda ich praca. Chcemy to zweryfikować i dowiedzieć się jak najwięcej od osób, które pewne etapy pracy mają już za sobą.

Byłyśmy zaskoczone jak pozytywnie został odebrany nasz pomysł i jak miło zostałyśmy przyjęte na spotkaniach z prelegentami. Większość zaproszonych gości bez wahania zgodziła się przyjechać i podzielić swoimi doświadczeniami. To nas niesamowicie podbudowało i zmobilizowało do dalszej pracy nad organizacją konferencji.

Gdybyście mogły dokonać zmian w systemie edukacji w waszej dziedzinie to jakie by one były?
Przede wszystkim chciałybyśmy aby na uczelni pojawiło się więcej praktycznych zajęć, np. zajęcia z przygotowania do druku wzbogacone o warsztaty w drukarni, prowadzone przez osobę, która tam pracuje. Nie „wycieczka” po drukarni, a seria zajęć w małych grupach, które od kuchni pokażą co dzieje się z naszymi plikami oddanymi drukarzowi. Można powiedzieć, że jest to wiedza typowo rzemieślnicza, ale każdy projektant powinien wiedzieć jak to działa, żeby móc to kreatywnie wykorzystać.
Oczywiście również to, o czym wspomniałyśmy, czyli prawo autorskie skierowane do konkretnej grupy odbiorców.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/elementarzprojektanta
www.elementarzprojektanta.pl

Kontakt i rejestracja:
elementarzprojektanta@gmail.com

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title