Zapraszamy na Grzybobranie!

23-09-2011

Grzybobranie – 25 września – godz. 13:00 -18:00 – Park Kultury w Powsinie


W gąszczu traw tekturowe grzyby, na drzewach wełniane huby, między gałęziami pajęczyna, a na niebie pluszowa chmura. 25 września podczas Grzybobrania Fundacja Form i Kształtów zamieni Park Kultury w Powsinie w las pełen instalacji (g.13:00-18:00).

Uciekając od szablonowych rozwiązań, wbrew prostym skojarzeniom, Fundacja Form i Kształtów postanowiła zaprezentować design w nieoczywistym dla niego kontekście. Źródłem inspiracji dla ostatniego projektu Fundacji było grzybobranie, a tematem z jakim mieli zmierzyć się zaproszeni do współpracy projektanci – las. Podczas tej niekonwencjonalnej wystawy będzie można zobaczyć 20 prac przygotowanych przez uznanych w świecie sztuki i designu projektantów.

foto Natalia Jakubowska

Przy wejściu do lasu rozdane zostaną mapy, atlasy grzybów oraz koszyki. Zbierając tekturowe grzyby niespodziewanie będzie można natknąć się na leśne instalacje. Inaczej niż w tradycyjnych przestrzeniach wystawienniczych, trzeba będzie zachować czujność, aby niczego nie przeoczyć. Nikt przecież nie wie, gdzie poszczególni projektanci zapragną ulokować przygotowane na Grzybobranie instalacje i czy w trakcie trwania „wystawy” niespodziewanie nie zmienią one swojego położenia.
W Powsińskim Parku Kultury zawiśnie m.in. chmura – „Bad Mood Cloud” uszyta przez berlińską artystkę Ninę Braun. Poza chmurą zobaczymy „Pajęczynę z muchami i pająkiem krzyżakiem” przygotowaną przez Dominika Cymera, współzałożyciela legendarnego kolektywu BędzinBeat, grafika i ilustratora, autora słoika z musztardą metafizyczną. Będzie też „Galerię dla mrówek” wykonana przez Magdalenę Frankowską z Fontarte, autorkę fontów inspirowanych ciastkami i mięsem, współpracującą z większością muzeów sztuki nowoczesnej w Europie. Nie zabraknie „Śmietnika”, instalacji Michała Jońcy – architekta, grafika, autora Szopieżwała – gadżetu promującego Polskę, laureata wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. konkursu Chimery 2010. W Powsinie pojawi się także instalacja Marty Niemywskiej, laureatki I nagrody w konkursie Young Design 2011, znanej również jako projektantka nosa Eugeniusza, która na Grzybobranie wykona „Mech i rosę”. Będzie też „Ważki” Magdaleny Major, która tworząc spot promujący Europejski Kongres Kultury ożywiła tekturę zamieniając ją w litery i „Grzyby” Roberta Czajki, którego Papierowe miasto zdobyło jedną z nagród na tegorocznym ED Awards. W Parku Kultury swoje instalacje pokażą również: Studio Mysikrólik (Zaułek Jasia i Małgosi), Anna Iwaniuk (Muchomory i huby), Tomasz Dubiel (Zwierzęta dzikie), Mirella von Chrupek (Mrowisko), Izabella Gkagkanis (Dziki) i Iza Rutkowska (Pień drzewa i piła ręczna).
Obok projektów zaproszonych do współpracy artystów las wypełnią instalacje wyłonione w drodze konkursu na Obiekt Leśny, które wybrało jury w składzie: Małgorzata Żmijska (Łódź Design), Tomek Rygalik (Studio Rygalik), Lidia Pańków (Wysokie Obcasy), Łukasz Drgas (Magazyn Praga) i Iza Rutkowska (Fundacja Form i Kształtów).

Koncepcja projektu – Iza Rutkowska
Grzybobranie – 25 września – godz. 13:00 -18:00 – Park Kultury w Powsinie
Projekt Finansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy w ramach konkursu na sztukę w przestrzeni
publicznej.

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title