Adrian Frutiger: „Człowiek i jego znaki”

08-12-2010


Już po pierwszym kontakcie z książką możemy podejrzewać że jest w niej jakaś nieznana tajemna moc, a to przez „mistyczne” znaki pokrywające okładkę. I faktycznie zostajemy zaczarowani, przez co zaczynamy dziwnie przyglądać się gazetom, książkom, reklamom i wszystkiemu innemu co zawiera znaki, symbole…

Cieszę że ludzie o takim autorytecie jak Adrian Frutiger, potrafią w tak przystępny sposób dzielić się swoją wiedzą. Dzięki autorowi jest to książka dla tych którzy zawodowo stykają się z typografią jak i dla tych którzy „jedynie” fascynują się historią i funkcją pisma. Prawie wszystkie zagadnienia są zilustrowane i dokładnie opisane i wzbogacone często subiektywną opinią autora będącą impulsem do własnych przemyśleń nad tymi niewielkimi znakami (literami) z którymi co dzień mamy styczność setki razy.

O wartości treści zawartej w niniejszej książce stanowi w dużej mierze umiejętność sprawnego łączenia grafiki i typografii z elementami psychologii, socjotechniki, historii, etnografii i innych dyscyplin które dopiero połączone w jedno dają pełen obraz poruszanego zagadnienia.

Znaki, symbole, sygnety i sygnały są w swej różnorodności językiem naszych czasów, utrwalającym się i przenikającym naszą codzienność. Obejmują i zachowują to, co było dawniej, i są wskazówką dla tego co nastąpi. [cyt. s. 292]

KUP KSIĄŻKĘ>>

(cena 39 zł + 9 zł wysyłka)

Wydawnictwo: d2d.pl

——————————————————————————

Adrian Frutiger (ur. 24 maja 1928 w Unterseen) – szwajcarski typograf, artysta grafik, specjalista i międzynarodowy autorytet komunikacji wizualnej, autor wielu publikacji z dziedzin typografii i semiografii.

Pierwsze nauki graficzne i liternicze pobierał począwszy do 1948 roku w Kunstgewerbeschule w Zurychu. W 1952 roku przyjechał do Paryża, gdzie podjął pracę jako projektant w firmie Deberny & Peignot. Ogólnoświatową sławę zapewnił mu projekt bezszeryfowej antykwy Univers, stworzony w 1957 roku. Krój ten do dziś jest jednym z najpopularniejszych.

Frutiger jest laureatem licznych szwajcarskich, francuskich i międzynarodowych nagród, takich jak Nagroda Gutenberga miasta Moguncji (otrzymana w 1986 r.). W 1996 r. Senat Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przyznał Adrianowi Frutigerowi doktorat honoris causa. [wikipedia]

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title