HUBA

16-10-2013

Huba to kompaktowe schronienie terenowe z niezależnym i ekologicznym systemem energetycznym, zaprojektowane przez Małgorzatę Blachnicką i Michała Holcera. Projekt powstał z myślą o rozwoju turystycznym górskich regionów, rozbudowaniu ich infrastruktury oraz propagowaniu korzystania z energii odnawialnej. Kierując się zasadami projektowania zrównoważonego, Huba wykorzystuje naturalne zasoby klimatyczne gór: wiatr i wodę. Średnia prędkość wiatru wynosi ok 6 m/s, a dochodzi do 30 m/s. Roczna suma opadów w górach przekracza 1200 mm/m2.

Forma inspirowana jest tradycyjną regionalną architekturą. Niewielkie rozmiary obiektu i wykorzystane materiały minimalizują ingerencję w otoczenie. Jednym z istotnych założeń jest modułowa konstrukcja. Ułatwia konserwację oraz ponowne przetworzenie zużytych elementów. Schronienie zbudowane jest z naturalnego drewna. Izolacją termiczną jest drewniany wiór pozyskany z drzew powalonych przez wiatr. Moduł energetyczny dostawiony do części drewnianej – wykonany jest z tworzywa formowanego rotacyjnie i szczelnie zamknięty. Do wnętrza modułu dostęp ma jedynie osoba uprawniona. Całość wyposażona jest w efektywną w tych warunkach wertykalną turbinę wiatrową. Energia wytworzona przy pomocy generatora magazynowana jest w akumulatorze. Dzięki temu zapewnione jest ogrzewanie, oświetlenie oraz energia dla pompy. Specjalne żłobienia na dachu odprowadzają spływającą deszczówkę do zbiornika. Po drodze woda poddawana jest filtracji. Wykorzystana w umywalce po oczyszczeniu trafia z powrotem do zbiornika. Możliwe jest również skorzystanie z zewnętrznego prysznica. Na bocznej ścianie znajduje się metalowy uchwyt pozwalający na bezpieczne pozostawienie sprzętu sportowego.

Projekt zakłada możliwość rejestracji użytkowników on-line. Po rejestracji użytkownik otrzymuje dostęp do danych o zasobach oraz możliwość rezerwacji miejsca w wybranej Hubie. Otwieranie zamka odbywa się przy użyciu karty zbliżeniowej lub telefonu z funkcją NFC. Z równą atencją zaprojektowane zostało wnętrze obiektu. Znajdują się tam 4 miejsca do odpoczynku (w tym dwa wiszące – zamykane w ścianie) oraz umywalka. Jedna ze ścian zawiera w sobie wbudowany grzejnik. Jest to nawiązanie do regionalnej architektury, gdzie w rogu izby znajdowało się źródło ciepła.

Kolorystyka jak i zastosowane materiały inspirowane są stylem starych polskich schronisk. Zdecydowane przecięcia płaszczyzn, celowe unikanie kątów prostych jak również płynnych przejść tworzy dynamiczny charakter wnętrza. Smukłe okna biegną przez całą długość dzieląc ściany strumieniami światła. Dzięki odpowiednim proporcjom wizualnie powiększają wnętrze podkreślając kierunki deskowania, jednocześnie nie odbierając użytkownikom poczucia intymności i bezpieczeństwa podczas odpoczynku. U szczytu znajduje się listwa LED zapewniająca oświetlenie po zmroku.

Projekt zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Energia jutro”. Tegoroczną edycję konkursu „Energia jutro” Projekt Arting 2013 patronatem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult, a zorganizowała Fundacja Ludzie-Innowacje-Design. Celem konkursu było wykorzystanie potencjału wzornictwa przemysłowego w rozwiązywaniu problemów energetycznych oraz upowszechnienie pojęcia energii, jako wspólnego dobra zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju.

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title