Local vs Global

13-09-2013

W dniu 14 września w centrum Tokio, w Aoyama Book Center (Omotesando) odbędzie się  konferencja pod tytułem  „Local vs Global. Power of locality in global design”, w której wezmą udział polscy krytycy i teoretycy dizajnu: Agata Szydłowska, Agata Nowotny i Piotr Rypson.

Konferencja Global vs Local w Tokyo

Tematem konferencji jest globalność i glokalność w dizajnie, czyli problem negocjacji międzykulturowych w dizajnie oraz zmian, jakim podlegają lokalne kultury pod wpływem procesów globalizacji. Polscy prelegenci przedstawią cykl  prezentacji, które złożą się w spójną narrację na temat związków projektowania z burzliwymi przemianami politycznymi i społecznymi w Europie Środkowej w XX wieku i będą stanowić okazję do refleksji na temat lokalnych uwarunkowań dizajnu. Dzięki zarysowaniu szerokiego kontekstu oraz pogłębionej analizie prezentowanych prac, będą starały się odpowiedzieć na pytanie, jakie jest miejsce dizajnu wobec coraz bardziej ujednoliconej globalnej kultury.  Polscy i japońscy prelegenci będą dyskutować o tym, jak te procesy wpływają na kształt projektowania w ich krajach i w jaki sposób globalizacja zaciera (lub nie) różnice między narodowymi środowiskami projektowymi. Dodatkowym elementem wyjazdu będzie research oraz pogłębienie kontaktów między przedstawicielami środowisk japońskiego i polskiego projektowania graficznego,

Organizatorem wydarzenia ze strony japońskiej jest Kiyonori Muroga, redaktor naczelny jednego z najważniejszych magazynów projektowych, „Idea Magazine”, oraz polski think-tank zajmujący się kulturą dizajnu w Europie Środkowej – Pracownia Krytyki Dizajnu. Projekt jest współorganizowany przez Instytut Polski w Tokio i Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem wydarzenia jest MeMe Design School oraz poznańska szkoła wzornictwa School Of Form.

Termin konferencji: 14 września 2013

Miejsce konferencji:  Aoyama Book Center Omotesando

Organizatorzy: Idea Magazine, Pracownia Krytyki Dizajnu, MeMe Design School

Kuratorzy: Agata Szydłowska i Rene Wawrzkiewicz

Koordynacja: Aleksandra Ubukata

Współpraca: Grzegorz Kruk

Prelegenci: Agata Szydłowska, Agata Nowotny, Piotr Rypson

Partnerzy: Instytut Polski w Tokio, Instytut Adama Mickiewicza, IDEA Magazine, MeMe Design School, School of Form

BIOGRAMY

dr Piotr Rypson

krytyk sztuki, historyk literatury i kultury wizualnej, publicysta, ekspert w dziedzinie edukacji elektronicznej. Autor książek – m.in. „Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949” (2011) oraz ponad 150 artykułów, esejów, tekstów w katalogach i recenzji drukowanych w Polsce i zagranicą. Zastępca Dyrektora ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obecnie pracuje nad wystawą poświęconą Tadeuszowi Peiperowi oraz książką o projektowaniu graficznym w Polsce w latach 1940-tych.

Agata Nowotny

socjolożka, badaczka, konsultantka procesów projektowych. Zajmuje się socjologią projektowania, kultury materialnej i nowych technologii. Interesuje ją projektowanie procesów innowacji społecznych. Analizuje współczesne trendy społeczno-kulturowe. Jest szefem specjalizacji socjologicznej w poznańskiej wyższej szkole projektowania School of Form. Prowadziła zajęcia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Współzałożycielka i dyrektor programowa interdyscyplinarnej inicjatywy „NIEwidzialny DIZAJN”.

Agata Szydłowska

historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka dizajnu. Członkini redakcji ogólnopolskiego magazynu projektowego „2+3D”. W poznańskiej wyższej szkole projektowania School of Form prowadzi zajęcia z historii dizajnu i typografii. Autorka książki „Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi” (2013), obecnie przygotowuje książkę na temat kulturowej historii polskiej typografii. Współzałożycielka Pracowni Krytyki Dizajnu. Interesuje się społecznymi i politycznymi kontekstami dizajnu.

Rene Wawrzkiewicz

projektant, researcher i kurator dizajnu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtwórca, współwłaściciel i projektant Mamastudio (2001-2008),  jednego z pierwszych niezależnych studiów dizajnerskich w Polsce. Współzałożyciel jedynego ogólnopolskiego stowarzyszenia grafików projektantów (STGU), zrzeszającego ponad 200 członków oraz Pracowni Krytyki Dizajnu – pierwszego polskiego think tanku zajmującego się kulturą dizajnu w Europie Środkowej.

Kiyonori Muroga

(moderator konferencji)

Ukonczył Wydział Estetyki na prestiżowym Uniwersytecie Tokijskim. Redaktor naczelny Magazynu Idea. Redaguje publikacje zwiazane z designem, wykładowca w Musabi Art University i MeMe Design School. Inicjator wielu wydarzen poświęconych projektowaniu graficznemu i komunikacji wizualnej

Koh Chihara

Dizajner/Art Director, w 1996 ukończył Tama Art University. Zdobywał doświadczenia w studiu projektowym Tachibana Hajime. Od 1998 roku prowadzi własne studio graficzne. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych na terenie Japonii. Od roku 2009 wykładowca w Tama Art University na Wydziale Komunikacji Wizualnej.

Aleksandra Ubukata

Graficzka i ilustratorka, współpracuje ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, koordynatorka i współorganizatorka wystaw i projektów związanych z dizajnem m.in. „Design for freedom, freedom in design” „Poland Graphic Design” podczas „Tokyo Passport” w 3331 Chioyoda Art w Tokio. Asystuje przy projektach food creation (artystycznej formacji kulinarnej).

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title