Prawy Czwartek #8

03-04-2014

Zrobiłem dla pewnej agencji reklamowej parę wizualizacji projektu.
Czy mogę pokazywać je w swoim portfolio?

Z kontekstu wypowiedzi wynika, że nie było to dzieło wykonane w ramach umowy o pracę, a więc pominę problematykę tzw. utworu pracowniczego. Dużo więc zależy od postanowień umowy cywilnoprawnej zawartej z agencją. Jeżeli twórca wprost nie zastrzegł w niej, iż wykonane dzieło zamieści w swoim portfolio (o czym zawsze należy pamiętać podpisując umowę!), należy posiłkować się przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednakże tutaj kwestia jest sporna. Wielu wywodzi prawo autora do zamieszczenia w portfolio dzieła stworzonego na zlecenie z jego niezbywalnych (a więc nieprzenoszalnych, w tym wypadku, na agencję) osobistych praw autorskich. W praktyce można się jednak spotkać z sytuacjami, gdzie twórca w umowie zobowiązuje się do niewykonywania swoich osobistych praw autorskich w stosunku do danego kontrahenta i danego dzieła. Wówczas ewentualnie można powołać się na przepis, który zezwala twórcy na tworzenie zbiorowej publikacji swych utworów. W doktrynie wskazuje się jednak, iż taki zbiór powinien być opublikowany na materialnym nośniku, co oznaczałoby, że nie dotyczy internetowego portfolio. Podsumowując – warto zadbać, aby w umowie znalazł się przepis wyraźnie zaznaczający prawo twórcy do publikacji zleconego dzieła w swoim portfolio.

Prawy Czwartek to rubryka z poradami prawnymi udzielanymi przez kancelarię lawmore. Jeżeli masz pytania to pisz śmiało na adres: aleksandra.maciejewicz@lawmore.pl.
lawmore to usługi i doradztwo prawne dla twórców, artystów i młodych przedsiębiorców. Specjalizują się w prawie własności intelektualnej (szczególnie prawie autorskim) i e-commerce. Działają po to, by twórcy, oprócz świadomości jakie prawa im przysługują, byli twórcami niezależnymi od rynkowych niepewności.

lawmore to usługi i doradztwo prawne dla twórców, artystów i młodych przedsiębiorców.

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title