Puzzle

31-07-2014

Powstanie puzzli ma wiele wspólnego z powstaniem obecnych kontynentów. W 1760 roku twórca map John Spilsbury w celach edukacyjnych przeniósł mapę Europy na deseczkę która następnie została podzielona na mniejsze fragmenty wzdłuż granic poszczególnych państw. To interaktywne narzędzie do nauczania dzieci geografii, z początkiem dwudziestego wieku zaczęło trafiać w ręce dorosłych i zmieniać się w bestseller producentów gier takich jak bracia Parker, którzy od początku dostrzegli potencjał puzzli.

Puzzle mogą wydawać się super prostym projektem, ale rozpowszechnienie się ich było mocno uzależnione od rozwoju technologii. Początkowo proces produkcji drewnianych puzzli był czaso- i kaso-chłonny ze względy na proces cięcia drewnianych puzzli i sam surowiec. Dopiero kartonowe puzzle pozwoliły obniżyć cenę.

Wcześniej jednak do wzrostu popularności przyczyniła się zmiana formy puzzli na tą która jest nam znana czyli zazębiające się kształty, wczesne formy puzzli były obłe i łatwo było zniweczyć trud ich układania. Pierwsze w nowej formie były Pastime Puzzle (producent Parker, 1908) a wiąże się z nimi taka ciekawostka, że w zestawach było kilka specjalnych puzzli w kształcie np. kota lub ptaszka.

Poza tym puzzle były bardzo popularną rozrywką w barach, restauracjach i… klubach nocnych, a w dobie kryzysu były dobrym narzędziem propagandy i budowania morale, przedstawiającym sielankę, szczęśliwych ludzi i piękne domy.

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title