SMASH

06-06-2010


Krzysztof Czajka urodził się w 1985 roku na Żoliborzu, w Warszawie.
Przed studiowaniem Projektowania studiował Filozofie na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest absolwentem Wydziału Wzornictwa na Warszawskiej ASP, na początku 2010 roku obronił dyplom licencjacki z wyróżnieniem.
Pierwsze kroki w projektowaniu stawiał w dzieciństwie budując wielofunkcyjne machiny z drewnianych klocków i wszystkiego innego co było pod ręką. Obecnie w projektowaniu podąża za codziennym życiem, które daje najwięcej motywacji do projektowania. W swoich projektach stawia nacisk na użytkowość, prostote i na zaradne rozwiązania technologiczne.
Wraz z grupą znajomych współtworzy grupę PG13, z którą dużo projektuje, wystawia się i dobrze bawi. Jego prace były nagradzane w różnych konkursach, m.in pierwsze miejsce w konkursie Hansgrohe Polska (2008) czy Nowy Folk Design (2009).

Projekt: SMASH

Opis projektu pozostawiam jego autorowi, natomiast ja chciałbym zwrócić uwagę na samą prezentację projektu. Dokumentacja powstawania, ciekawe zdjęcia projektu i film przedstawiający efekt końcowy całego procesu w akcji jakie przesłał mi autor, razem w naturze występują rzadko. Przeważnie prezentacje młodych projektantów ograniczają się do fotek projektu z każdej strony i skromnego opisu. Dobre zdjęcie powinno rodzić w odbiorcy chęć dokładnego poznania projektu i wywoływać emocje które skłonią go do tego. I takie są zdjęcia SMASH, szczególnie te w których pojazd zmienia się w gitarę a z pozoru spokojny projektant w bardzo „spontanicznego” gitarzystę.
„Smash” to kryptonim dla koncepcji nowego sportu ekstremalnego.  Myślą przewodnią projektu, było stworzenie nowego zimowego pojazdu zjazdowego przystosowanego do poruszania się po przygotowanych stokach narciarskich. Stworzenie alternatywy dla istniejących rozwiązań.
Inspiracja
Po fazie czysto eksperymentalnej udało się wypracować pierwszy prototyp. Wiadomo już było że najkorzystniejsza jest pozycja zjazdowa na plecach, oraz kierowanie nogami.
Finalna wersja Smash’a została zbudowana zupełnie od podstaw, nie ma w nim miejsca na przypadkowe części zaadaptowane z innych pojazdów. Zaczynają od konstrukcji ramy z rur aluminiowych, przez siedzisko z sklejki giętoklejonej, kończąc na takich detalach jak podpórka pod głowę wszystkie one mają wspomagać nas podczas zjazdu.
SMASH w akcji
Projekt dyskretnie współgra z tym co się dzieje na rynku offowych sportów (ostre koło, streetlunge) ale jednocześnie idzie w swoją stronę. Obecnie trwają prace nad przystosowaniem konstrukcji do użytkowania w sezonie wiosenno-letnim, z kołami.
Czekam na film z objeżdżania prototypu na kółkach, czuję że będzie lepszy od tego który był inspiracją:)
Zapraszam również na stronę Krzysztofa Czajki, na której możecie lepiej poznać proces powstawania SMASH
http://krzysztofczajka.com/actions/smash-in-progres

Galeria SMASH

Podziel się:

    Skomentuj!




    Menu Title