Zaprojektuj Swój Zysk

29-03-2010

Dzisiaj uruchomiono platformę Zaprojektuj Swój Zysk (prowadzona przez IWP), czyli miejsce gdzie:

„przedsiębiorcy oraz projektanci znajdą wiedzę z zakresu wzornictwa,dzięki której ich produkty mogą być bardziej innowacyjne i konkurencyjne na rynku.” Więcej na: http://www.zsz.com.pl/.

A teraz parę słów od siebie. Dlaczego przeważnie szkolenia są dla tych którzy już są do przodu z tematem a samo szkolenie jest raczej uzupełnieniem wiedzy:

Z udziału w warsztatach najbardziej skorzystają projektanci wzornictwa przemysłowego (absolwenci kierunków wzornictwa, absolwenci kierunków pokrewnych oraz absolwenci kierunków innych niż wzornictwo mogący udokumentować wykonywanie zawodu projektanta wzornictwa) posiadający wiedzę z zakresu projektowania wzorniczego oraz doświadczenie we wdrażaniu nowych produktów.

Szkoda że tak mało pomaga się stawiać ten najtrudniejszy pierwszy krok, przez którego brak odpada zbyt wiele osób.

Druga rzecz która nie daje mi spokoju to niektóre elementy projektu samego serwisu. O ile struktura, dostęp do danych, są ok, to niektóre ikony są nie do przyjęcia jak na projekt Instytutu Wzornictwa Polskiego. Np. dział cyfrowej biblioteki. Ikonka strzałki która zwykle oznacza wstecz (powrót do poprzedniej strony) jest powrotem do miejsca w którym większość użytkowników nie była. Dziwna kula ziemska z elementem łańcucha jako powrót do wyników wyszukiwań. I to co jest najbardziej irytujące, aby otworzyć książkę musimy wycelować w ikonkę pdf (o przekątnej kursora myszki) ponieważ, gdy klikniemy w podlinkowany tytuł to powrócimy do wcześniejszej strony… . Już nie będę się czepiać że coś jest bliżej lewej strony a nie prawej i na odwrót, ponieważ czepianie się nie sprawia mi aż takiej radości, wbrew pozorom:)

I jeszcze jedno. Nie wiem co w dziale „Liderzy Wzornictwa” robi pewna trójkolorowa firma meblarska. Tu akurat podstawy narzekania są bardzo obiektywne: 3 różne, nieznające się osoby, z 3 różnych (dużych) polskich miast w różnych odstępach czasu, miały arcy ciekawe „przygody” z produktami tejże firmy…

Ogólnie nie można zbytnio negatywnie oceniać z+s+z, bo w końcu zaczyna się dbać o to aby projektanci w końcu uczyli się jak zarabiać na ich twórczej pracy. Z drugiej strony szkoda że instytucja o tak silnej pozycji i możliwościach jak IWP, tworzy serwis średniej jakości poddający trochę w wątpliwość ich kompetencje, i oferuje niezbędne minimum (trochę niewiele treści jak na kilkanaście miesięcy przygotowań)…

Podziel się:

    Tagi:

    Skomentuj!




    Menu Title